Sejny i fenomen Disco Polo

Sejny i fenomen Disco Polo

Mazury i przygraniczne miejscowości takie jak miedzy innymi Sejny to swoista kolebka muzyki disco polo. To właśnie z tego regionu wywodzą się największe i najbardziej popularne gwiazdy tego typu muzyki takie jak Tomasz Niecik, zespół Weekend, Boys z ich słynnym utworem ,,Chłop z Mazur” i wiele wiele innych artystów. W samych Sejnach organizowane są imprezy plenerowe, które mają na celu przybliżenie właśnie tego gatunku muzycznego. W 2011 roku zorganizowano na Placu Dominikańskim w centrum miasta koncert na cześć 10 lecia działalności grupy pochodzącej z Sejn znanego zespołu Weekend. Na scenie wystąpiło 16 zespołów grających disco polo. Koncert i zabawa taneczna trwała ok. 7 godzin. Mieszkańcy, którzy gustują w muzyce lekkiej, łatwej i przyjemnej podkreślali, że tak udanej imprezy nie było od lat.

Plejada gwiazd disco polo sprawiła, że przed sceną ustawioną bawiło się kilka tysięcy osób. W połowie koncertu na scenie pojawili się organizatorzy całego zamieszania: lider zespołu Weekendu Radek Liszewski i menadżer zespołu Tomasz Jakubowski co spowodowało wielką radość w szczególności u damskiej części publiki. Obaj panowie otrzymali nagrodę za swój wkład w propagowanie tradycji i lokalnego folkloru, z rąk burmistrza Sejn Jana Stanisława Kapa i przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Mocarskiego. Co zasługuje również na wielki szacunek i podziw to fakt, że liderzy grup disco polo nie wstydzą się swojego pochodzenia i chętnie o nim mówią, zapraszają w swoje rodzinne strony i nie są skłonni mimo szumu wokół ich osoby przeprowadzać się do wielkich miast z dala od domu rodzinnego i przytulnego regionu Mazurskiego.

Na uwagę zasługuje również fakt, że często swoje teledyski kręcą właśnie na Mazurach. Lider zespołu obiecał jednemu ze szpitali w Sejnach połowę swojej wygranej w show produkowanym przez telewizję Celebrity Splash, ale niestety nie wygrał, ale mimo to miał dobre intencje, które bez wątpienia miały na celu poprawę warunków panujących w tym szpitalu. Wczasowicze chcący korzystać z walorów mazurskich mają do swojej dyspozycji bogate zaplecze noclegowe. Inne dzieła również w ciekawy sposób opowiadają o tym co dzieje się w tym regionie na uwagę zasługuje bez wątpienia seria filmów o rozlewisku, które opisują życie, codzienność, troski i zmartwienia lokalnej społeczności ich życie zgodne z porami roku i otaczają ich aurą. Widać w nim mieszanie się wielu kultur i podejście ludzi do życia ich religijność oraz przywiązanie do lokalnej tożsamości.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>