Przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego w Węgierskiej Górce

Przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego w Węgierskiej Górce

Węgierska Górka leży w województwie śląskim, pomiędzy Żywcem a granicą ze Słowacją. Jest to niewielka wioska, przez centrum której przebiega fragment najdłuższego w Polsce szlaku przeznaczonego do kwalifikowanej turystyki pieszej. Jest nim Główny Szlak Beskidzki, który na całej swej długości, która wynosi ponad pięćset kilometrów został oznakowany paskami koloru czerwonego. Główny Szlak Beskidzki zaczyna się w Ustroniu położonym na Śląsku w pobliżu Czantorii, a kończy się po zejściu z Halicza i Rozsypańca wprost do Wołosatego leżącego na wschodnich rubieżach naszego kraju w Bieszczadach. Pokonanie całej długości Głównego Szlaku Beskidzkiego podczas jednej wyprawy stanowi nie lada wyzwanie, które podejmują wyłącznie osoby cieszące się silnym hartem ducha oraz bardzo dobrą kondycją fizyczną. Większość piechurów potrzebuje około trzech tygodni na pokonanie całej trasy, choć zdarzają się śmiałkowie, którzy dystans GSB pokonują w o wiele krótszym czasie. Najlepszą porą na wybranie się na Główny Szlak Beskidzki są miesiące wakacyjne. Wówczas nieopodal szlaku działają studenckie bazy namiotowe, w których można liczyć nie tylko na darmowy kubek gorącej herbaty, ale również na nocleg za kilka złotych. Na większości trasy GSB dostępna jest dosyć dobrze zorganizowana baza noclegowa (Węgierska Górka – sprawdź tutaj), wyjątek może stanowić obszar Beskidu Niskiego, na którym jest niewiele schronisk turystycznych, a trasa szlaku przebiega w pewnej odległości od zabudowań i gospodarstw.

Bardzo ważne jest, aby wybierając się na szlak dobrze zaplanować miejsca noclegowe i zarezerwować je z odpowiednim wyprzedzeniem. W Węgierskiej Górce na nocleg można liczyć między innymi w pensjonatach oraz na kwaterach prywatnych. Ceny nie są zbytnio wygórowane. Wcześniejszej rezerwacji pobytu można dokonać między innymi za pośrednictwem portali zajmujących się porównywaniem ofert wypoczynku, które można znaleźć wpisując w przeglądarkę internetową hasło “noclegi Węgierska Górka”. Osoby, którym uda się ukończyć cały Główny Szlak Beskidzki (Główny Szlak Beskidzki – sprawdź tutaj), mogą liczyć na specjalną odznakę otrzymywaną od władz PTTK. W tym celu na wyprawę należy ruszyć ze specjalną książeczką, w której dokumentuje się przebieg trasy poprzez między innymi wbijanie pieczątek dostępnych w schroniskach turystycznych. W przypadku braku schroniska na trasie swój pobyt w danej miejscowości warto potwierdzić chociażby w budynku gminy czy na poczcie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>