Miasto kultury, czyli Kwidzyn

Miasto kultury, czyli Kwidzyn

Kwidzyn – miasto pełne niezwykłych zabytków, bogate w atrakcje turystyczne. Słynie z ciekawej historii. Przebywając w województwie pomorskim, warto wybrać się do tej miejscowości. Kwidzyn usytuowany jest w powiecie kwidzyńskim. Jest również jego siedzibą. Położony jest nad rzeką Liwą. W odległości 5 km przepływa rzeka Wisła. Miejscowość ma swój urok, który sprawia, iż turyści chętnie wybierają się tu, by wypocząć. Dostępna baza noclegowa [pod adresem Meteora / Kwidzyn] zapewni wspaniały pobyt każdej osobie. Warto wcześniej zarezerwować noclegi. Kwidzyn posiada wiele miejsc noclegowych, oferujących atrakcyjne ceny przy odpowiednio wczesnej rezerwacji.

Niemal niemożliwe jest zobaczenie wszystkich miejsc w Kwidzynie [na stronie Wikipedii / informacje] w krótkim czasie. Warto przeznaczyć więcej czasu na zwiedzanie miejscowości. Jest to odpowiednie miejsce zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. W Kwidzynie funkcjonuje słynne Muzeum Zamkowe. Mieści się ono, jak sama nazwa wskazuje, w zamku kwidzyńskim. Powstało w roku 1950. Doprowadzono je do odpowiedniego stanu. Poddane zostało niezbędnym pracom remontowym. Wewnątrz budynku znajdują się niezwykłe zbiory muzealne. Zbiory przedstawiają kulturę materialną Dolnego Powiśla. W skład obszaru Dolnego Powiśla wchodzi między innymi ziemia kwidzyńska, ziemia suska czy też ziemia sztumska. W muzeum wyróżniono poszczególne działy. Jednym z nich jest dział historyczny. Można zobaczyć tam między innymi narzędzia tortur pochodzące z średniowiecza. Narzędzia posiadają nietypowe nazwy, jak na przykład płaszcz hiszpański. Poza zbiorami historycznymi dostępne są tam również eksponaty przyrodnicze.

Poza Muzeum Zamkowym w Kwidzynie znajduje się Izba Pamięci. Zlokalizowana jest w I Liceum Ogólnokształcącym. Jej patronem jest Władysław Gębik, założyciel. Placówka powstała w roku 1973. Twórca był pierwszym dyrektorem Polskiego Gimnazjum, mieszczącego się w Kwidzynie. W obiekcie znaleźć można pamiątki pochodzące z okresu plebiscytu 1920 roku, który decydował o przynależności państwowej między innymi Warmii, Mazur czy też Powiśla. Dostępne są tam fotografie oraz inne dokumenty. Przedstawiają one, jak działała szkoła w okresie przedwojennym. Można zobaczyć tam nawet, jak wyglądała pierwsza rada pedagogiczna.

Warto wybrać się do Kwidzyna, by poznać kulturę i historię miasta. W mieście organizowane są niejednokrotnie zajęcia kulturalne, których celem jest rozwój społeczności. Od pewnego czasu działa także stowarzyszenie Scena Lalkowa im. Jana Wilkowskiego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>